לחץ לדילוג על איזור זה

פסטיבל הזמר והפזמון

שיתוף פעולה רב-שנים בין רשות השידור לבנייני האומה הוליד את אחד מאירועי הזמר העברי שהפכו למזוהים עם שני הגופים, והטביעו חותם בל יימחה על תולדות הזמר והפזמון הישראלי. 
תחרות השירים "פסטיבל הזמר והפזמון" נוסדה בשנת 1960 ושודרה בקול ישראל. ב-1965 עבר הפסטיבל לבנייני האומה, ולווה בתזמורת הסימפונית של רשות השידור, בניצוחו של משה וילנסקי. במקום הראשון באותה שנה זכה השיר "איילת החן" בביצועם של אריק איינשטיין ויפה ירקוני. במקומות השני והשלישי זכו השירים "הגביע" ו"ליל קרב", שאת שניהם ביצעו שלישיית גשר הירקון ונחמה הנדל. ב-1969 שודר לראשונה הפסטיבל בשידור חי בטלוויזיה הישראלית.

בין השירים שנכתבו עבור פסטיבל הזמר והפזמון והפכו לנכסי צאן ברזל במוזיקה הישראלית אפשר למצוא את "ליל סתיו" בביצועם של אריק איינשטיין ויפה ירקוני, "לא פעם בקיץ" בביצועם של עדנה גורן ואריק איינשטיין, ו"בלדה לחובש" בביצועו של יהורם גאון. הכללת שיר זה בפסטיבל הזמר בעיצומה של מלחמת ההתשה לוותה בביקורת ציבורית, ובמשך שנים נאסרה השמעתו ברדיו.
בשנת 1967 הזמין ראש עיריית ירושלים טדי קולק חמישה שירים עבור הפסטיבל, שהושרו מחוץ למסגרת התחרות, ובהם שירה של נעמי שמר "ירושלים של זהב", בביצועה של שולי נתן. כמה חודשים מאוחר יותר, עם פרוץ מלחמת ששת הימים, הפך השיר לסמל המלחמה והניצחון. 
שירים אחרים שנחרתו בתודעה הציבורית היו "בדרך חזרה" בביצועו של אבי טולדנו החייל, "על כפיו יביא" בביצועה של רבקה זוהר, "פראג" בביצועו של אריק איינשטיין, שגם חתם בשיר זה את הופעותיו בפסטיבל הזמר, "אהבתיה" בביצועו של שלמה ארצי, "רבי עקיבא" בביצועה של רבקה זוהר, "אהבתה של תרזה דימון" בביצועה של אילנית, "מים לדוד המלך" בביצועה של להקת הגשש החיוור ועוד רבים וטובים.

שירי פסטיבל הזמר והפזמון הגיעו פעמים רבות אל המקומות גבוהים במצעדי הפזמונים של התקופה, ושימשו קרש קפיצה לקריירות של מבצעיהם. שירים רבים שנכתבו לפסטיבלי הזמר שיקפו את רוח התקופה, התייחסו לאירועים היסטוריים מרכזיים וביטאו הלכי רוח מרכזיים בציבוריות הישראלית.
ב-1978 הוחלט כי השיר הזוכה בפסטיבל ייצג את מדינת ישראל בתחרות האירוויזיון, ושירי התחרות שינו את אופיים והפכו לקלילים וקליטים יותר כדי לנסות ולקלוע לטעם הקהל האירופאי. השיר "אבניבי" בביצועו של יזהר כהן זכה במקום הראשון בפסטיבל הזמר ובמקום ראשון באירוויזיון, והביא את תחרות האירוויזיון של 1979 לבנייני האומה בירושלים. גם בתחרות זו זכה שיר ישראלי, "הללויה" בביצועם של גלי עטרי ולהקת חלב ודבש. 20 שנה אחר כך, בשנת 1999, זכו בנייני האומה לארח שוב את תחרות האירוויזיון, והפעם בעקבות זכייתה שנה קודם לכן של דנה אינטרנשיונל בתחרות, עם השיר "דיווה". 
 
אימייל שדה חובה
אימייל לא תקין
שם שדה חובה
טלפון שדה חובה