לחץ לדילוג על איזור זה

בנייני האומה בתקופת מלחמת ששת הימים


בפיקודו של מפקד פיקוד המרכז, האלוף עוזי נרקיס, היו שבע חטיבות שתקפו את הכוחות הירדניים בשלושת הימים הראשונים למלחמה מכיוון ירושלים, לטרון וקלקיליה וכן מכיוון עמק יזרעאל. 

מקצת הקרבות היו מהירים, ואחרים, בעיקר הקרב על ירושלים, היו קשים ביותר ולוו בנפגעים רבים. חטיבת הראל עשתה את הדרך מפרוזדור ירושלים לכיוון הכניסה מצפון לירושלים, תקפה וכבשה את גבעת הרדאר ואת ההרים הסמוכים לה והגיעה לתל אל פול וכבשה את גבעת המבתר. כך ניתקה החטיבה את ירושלים הירדנית מצפון. 

חטיבת ירושלים, שהחלה את הלחימה בירושלים בקו העירוני ובהר הצופים, כבשה את ארמון הנציב, את צור באחר, את אבו טור ואת הרובע היהודי בעיר העתיקה. 

חטיבה 55, חטיבת מילואים של חיל הצנחנים, כבשה את גבעת התחמושת, את מוזאון רוקפלר, את אוגוסטה ויקטוריה, את הר הזיתים ולבסוף את הכותל המערבי ואת הר הבית.‏

מבנה "בנייני האומה" שימש בימים אלו עמדה קדמית של פיקוד הצבא במלחמה על כיבוש העיר.
מפקד פיקוד המרכז באותם ימים, האלוף עוזי נרקיס, נזכר:
"כיוונתי את הג'יפ אל המרתף של בנייני האומה. ברחובות ניכרה היטב פגיעת ההפגזה הירדנית שנמשכה זה מספר שעות. חוטי הטלפון והחשמל היו קרועים. מן המכלים שעל הגגות, שנפגעו בכדורים ורסיסי פגזים, זרמו המים אל שולי הכבישים, ופה ושם נתהוו שלוליות. חלפנו על-פני מכוניות שנפגעו בהפגזה, בחנותן, על-פני תריסי-חנויות נקובים וגזעי-עצים גדועים שחסמו את הדרך. אכן, העיר 'חטפה' כדבעי".

כל סגל הפיקוד העליון התכנס במרתף הבניין כדי להיערך לבאות. נרקיס: "הלשכה – היא חדר קטן במרתף, ללא חלונות, מואר בפנסי-חשמל הניזונים מסוללות. שולחן-שדה ועליו מכשיר טלפון, ספסל ומיטה מתקפלת, ועל הרצפה בפינה – מכשיר אלחוט. הכול צמודים איש לרעהו...".

< חזור

אימייל שדה חובה
אימייל לא תקין
שם שדה חובה
טלפון שדה חובה