לחץ לדילוג על איזור זה

"דברים שרואים משם" – צילומי הארץ ממבט הציפור של אסף סולומון

 
התבוננות בצילומיו של אסף סולומון שצולמו כולם בשמי ישראל מגלה לנו את הארץ, כפי שהיא נראית ממעוף הציפור. הרצון לפרוס כנפיים ולעוף – כמיהה אנושית ואוניברסלית כל-כך – מלווה את סולומון מילדותו בקיבוץ כפר הנשיא שבעמק החולה, והפך ברבות השנים לאהבה לטיסה. 
 
התערוכה מציגה תצלומים שצולמו במשך 15 שנים בקירוב בהיותו במצנח רחיפה ממונע מגובה 100 עד 200 מטרים. התנועה במכשיר קל ופתוח, שאין בו חלונות או הגנה מפני האוויר, היא כנראה אחת החוויות הקרובות ביותר לתעופה כדרך הציפורים שיכול אדם לחוות. 
 
זווית הצילום הישרה, ההתרחשויות שקולטת המצלמה בגבהים, קשת הצבעים והטקסטורות – כל אלה מעניקות משמעות חדשה למילה "פרספקטיבה".
 
"דברים שרואים משם" היא תערוכה העוסקת בנקודת מבט. הדימויים המרהיבים המוחזרים אלינו מעדשת המצלמה היו יכולים להפוך בקלות לגלויות של 'ארץ ישראל היפה', אך יש בהם יותר מזה. הם מצביעים על הקשר בין נקודת המבט העילית, המשטיחה את הנוף ומכווצת את אשליית הפרספקטיבה ובין האופן שאנו תופסים בו את הארץ כדימוי שטוח. היחסים בין מופשט לפיגורטיבי ובין טקסטורה לדימוי הם המשחק שמציעות לנו עבודותיו של סולומון. 
 
חלק חשוב בהנאה מהצילומים הוא הזיהוי של מקומות ספציפיים, של דמויות אנושיות בפעילות קבוצתית, של בעלי כנף בנדידה המצולמים כולם מלמעלה. ועם זה, הצילומים מציעים לנו גם לוותר על אותו זיהוי, על הספציפי, ולהתמסר לחוויה מופשטת כמעט. ברגעים אלו של בלבול בקנה המידה 'הנכון' של הדברים סולומון מציע לנו לזנוח את מה שאנו חושבים שאנו יודעים על העולם. 
 
ערן ליטוין – אוצר

התערוכה מוצגת בטרקלין אורנים. 
פתוחה לקהל בימים א-ה 10:00-18:00 יום ו' 09:00-14:00 
הכניסה חופשית, בתיאום מראש: 02-6558502/522/517

< חזור

אימייל שדה חובה
אימייל לא תקין
שם שדה חובה
טלפון שדה חובה